Demokracia

Demokracia určite nie je to, čo dnes máme na Slovensku, v EÚ alebo USA. Súčasná takzvaná „zastupiteľská demokracia“ je podvod. Máme tu mediokraciu (vládu masmédií) a partokraciu (vládu politických strán).

Skutočná demokracia je definovaná v Ústave SR v článku 2 odsek 1, kde je napísané: Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo. To znamená, že demokracia je vláda ľudu, ktorú ľud vykonáva dvomi spôsobmi súčasne – cez svojich volených zástupcov (zastupiteľská demokracia) alebo priamo referendami (priama demokracia). Polopriama demokracia neexistuje.

V skutočnej demokracii je suverénom ľud (nie Národná rada, vláda, prezident alebo Ústavný súd). Ľud musí mať vždy „posledné slovo“ – musí mať právo veta.

Skutočná demokracia musí mať súčasne dve neoddeliteľné časti – fungujúcu priamu a fungujúcu zastupiteľskú demokraciu. Ani jedna z nich samostatne nemôže fungovať normálne. Priama demokracia bez zastupiteľskej demokracie by bola občanmi časovo a odborne nezvládnuteľná. Zastupiteľská demokracia bez fungujúcej priamej demokracie vyzerá presne tak, ako to vidíme teraz.

Vo fungujúcej demokracii bude na zastupiteľskú demokraciu pripadať nad 99% činnosti a priamej demokracii postačí do 1% na rozhodovanie o najdôležitejších otázkach a na vetovanie zlých rozhodnutí našich volených zástupcov.

Nevyhnutné podmienky na správne fungovanie priamej a zastupiteľskej demokracie:

  • Podmienkou fungujúcej priamej demokracie je funkčný inštitút referenda.
  • Podmienkou fungujúcej zastupiteľskej demokracie je imperatívny mandát volených zástupcov voči svojim voličom.
  • Podmienkou nezneužitia referenda je pravdivá informovanosť, vzdelávanie a výchova občanov.
  • Masmédiá (hlavne STVR), alternatívne médiá, školstvo, mimovládne organizácie, sociálne siete, umelá inteligencia, … musia pravdivo informovať, vzdelávať a vychovávať občanov Slovenska v súlade s Ústavou SR, našimi tradičnými hodnotami a našou štátnou ideológiou (koncepciou, víziou, doktrínou). Štátnu ideológiu treba vypracovať a schváliť obligatórnym referendom, aby sa po každých voľbách nemohla meniť podľa svojvôle poslancov, vlády alebo prezidenta SR. Masmédiám, ktoré budú podkopávať náš systém/našu ideológiu, treba odobrať licencie. Mimovládne organizácie s podvratnou činnosťou treba zakázať.
  • Lepšie fungovanie zastupiteľskej aj priamej demokracie zabezpečia prísne kritéria na možnosť voliť, byť volený, vykonávať funkciu.

Fungujúca zastupiteľská demokracia musí mať aspoň tieto základné znaky (teraz nemá ani jeden z nich):

Naši volení zástupcovia:

  • Môžu byť vyberaní v regiónoch bez nutnosti byť na kandidátke niektorej politickej strany.
  • Musia spĺňať také kritéria na možnosť byť volený alebo vykonávať funkciu, aby výsledkom bola meritokracia, tzn. vláda najschopnejších jedincov (zastupovanie občanov najschopnejšími ľuďmi).
  • Títo jedinci musia mať imperatívny mandát voči svojim voličom. (Riadia sa požiadavkami a potrebami väčšiny občanov Slovenska.)
  • Nesmú podpísať žiadnu tajnú alebo nevypovedateľnú zmluvu.

Meritokracia (podľa Wikipédie) je vláda osôb zvolených alebo vybraných na základe ich osobných zásluh a schopností. Je to vláda najschopnejších jedincov. Nekladie sa dôraz na bohatstvo (plutokracia), rodinné vzťahy (nepotizmus), sociálnu triedu (oligarchia), priateľov (rodinkárstvo), vyšší vek (gerontokracia), alebo na iné historické, sociálne a politické vlastnosti a sily. Technokratizmus je časť meritokracie, ale pri tejto forme je uplatňovaná technická odbornosť.

Fungujúca priama demokracia musí mať aspoň tieto základné znaky (3 druhy funkčných referend):

  1. O najvýznamnejších otázkach vnútroštátnej a zahraničnej politiky musia rozhodnúť občania v obligatórnych referendách (referendách vyžadovaných Ústavou SR – čl.93 ods.1).
  2. Občania musia mať možnosť vetovacím (odmietacím, ???) referendom odmietnuť Národnou radou SR predbežne schválený zákon alebo zmluvu.
  3. Občania musia mať možnosť fakultatívnym referendom (referendom z ľudovej iniciatívy) rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu (čl.93 ods.2). Hlavne: 1) zrušiť už platný zákon alebo zmluvu a 2) skrátiť volebné obdobie NR SR alebo prezidentovi SR.

Funkčný inštitút referenda musí mať aspoň tieto základné znaky (teraz nemá ani jeden z nich):

  1. Na vypísanie referenda treba vyzbierať navrhovaných 70 000 platných podpisov v priebehu 18-tich mesiacov. (Referendum bude ľahšie a rýchlejšie dostupné.)
  2. Pre platnosť referenda musí byť zavedené nulové kvórum, tak ako to je doteraz platné vo všetkých voľbách. (O výsledku referenda rozhodne nadpolovičná väčšina účastníkov referenda (aktívnych voličov). Každé jedno referendum už bude platné a zároveň bude mať vyššiu účasť, ako by malo pri 50%-nom kvóre.)
  3. Výsledky platného referenda je možné zmeniť iba ďalším referendom. (Poslanci NR SR nesmú mať možnosť sami zvrátiť alebo zablokovať vôľu väčšiny zúčastnených voličov vyjadrenú v referende.)
  4. Pravidlá pre referendum je možné zmeniť iba referendom. (Poslanci Národnej rady SR nesmú mať možnosť zablokovať funkčnosť inštitútu referenda.)
  5. Pred každým referendom sa hlavne v STVR musí uskutočniť dlhotrvajúca odborná celospoločenská diskusia za účasti zástupcov všetkých názorových strán, tzn. za účasti zástancov i odporcov referenda (nie iba vládnych a opozičných strán). Počas diskusie má prebiehať elektronické hlasovanie divákov, na záver ukončené žrebovaním o motivačné ceny. (K referendu príde menej jednostranne zmanipulovaných voličov.)
  6. Petičný výbor musí na požiadanie dostať od prezidenta SR/Ústavného súdu právne stanovisko k referendovým otázkam ešte pred začiatkom zbierania podpisov. (Referendum sa po vyzbieraní podpisov už nesmie dať „zmariť“.)
  7. Hlasovanie a spočítavanie hlasov sa musí uskutočniť bez podvodov a volebnej korupcie.
  8. Štát musí nepretržite vytvárať vhodné podmienky na to, aby občania SR mali možnosť jednoducho a rýchlo vykonať paralelné spočítanie hlasov.
  9. Podmienku v odseku 2 článku 99, že „Referendum v tej istej veci možno opakovať najskôr po uplynutí troch rokov od jeho vykonania“ upraviť/spresniť tak, aby sa za „v tej istej veci“ nepovažovalo: 1) doplňovanie zoznamov (napríklad do zoznamu obligatórnych referend v článku 93 odsek 1 Ústavy SR) a 2) doplňovanie novej podmienky, pravidla, … (napríklad k 62 000 podpisov pridať podmienku „za 18 mesiacov“).
  10. Všetky časti Ústavy SR, ktoré sa dajú vysvetľovať rôznym spôsobom, treba bezodkladne upraviť.